Na wizytę można umówić się osobiście lub telefonicznie:
32 271-84-42 wew. 108
32 278-11-99 wew. 108
Zapraszamy!
Historia
Ośrodek został utworzony Uchwałą nr XLIX/564/98 Rady Miejskiej w Zabrzu z dnia 25 maja 1998 r. jako samodzielny zakład opieki zdrowotnej pod nazwą Miejski Ośrodek Terapii i Leczenia Uzależnień. Pierwsza siedziba Ośrodka mieściła się w Zabrzu przy ul. Stalmacha 9.
Bardzo duży wkład w powstanie Ośrodka miał Pan Jan Szulik oraz Pan Kazimierz Speczyk wraz z członkami Klubu Abstynentów „Nowe Życie”.
Po kilku miesiącach na mocy Uchwały nr II/15/98 z dnia 09.XI.1998r. Rady Miejskiej w Zabrzu została powołana Rada Społeczna, która pełni rolę organu inicjującego, opiniodawczego oraz doradczego Dyrektora.
14.12.1998 r. na mocy Uchwały nr IV/35/98 Rady Miejskiej w Zabrzu nastąpiła zmiana nazwy na Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
![]()
Działalność Ośrodka formalnie rozpoczęto 29 grudnia 1998 roku wpisem do rejestru zakładów opieki zdrowotnej.
Pod koniec 2000 r. siedziba Ośrodka została przeniesiona na ul. Park Hutniczy 6.
W okresie od 10 sierpnia 1998 r. do 31 stycznia 1999 r. funkcję Dyrektora Ośrodka pełnił mgr Marek Dziemba.
Następnie, w dniu 1 lutego 1999 r., stanowisko to objęła mgr Małgorzata Kowalcze, która sprawowała je nieprzerwanie do 30 lipca 2024 r.
Od 31 lipca 2024 r. obowiązki Dyrektora Ośrodka pełni mgr Adam Frąc.
Początkowo w strukturach Ośrodka funkcjonowała Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia oraz Świetlica Socjoterapeutyczna „Trzymaj się”.
W 2001 r. powstał Dzienny Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu, w 2005 r. utworzono Poradnię Zdrowia Psychicznego, a w 2006 r. rozpoczął działalność Dzienny Oddział Terapii Uzależnienia od Środków Psychoaktywnych.
Z dniem 1 kwietnia 2024 r. Poradnia Zdrowia Psychicznego została włączona w struktury zabrzańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, tworzonego przez podmiot leczniczy Feniks.
Celem działalności Ośrodka jest zapewnienie kompleksowych świadczeń zdrowotnych dla osób uzależnionych od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, członków ich rodzin oraz osób z innymi zaburzeniami psychicznymi.
Leczenie ma charakter kompleksowy i obejmuje następujące formy pomocy:
- poradnictwo medyczne;
- poradnictwo psychologiczne;
- diagnostykę medyczną i psychologiczną;
- farmakoterapię;
- psychoterapię indywidualną;
- psychoterapię grupową;
- oddziaływania socjoterapeutyczne.
Ośrodek prowadzi również działalność profilaktyczną skierowaną do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, a także działalność szkoleniową skierowaną do różnych grup zawodowych. Ośrodek organizuje także staże kliniczne dla psychologów, terapeutów uzależnień i psychoterapeutów.
W Ośrodku zatrudniony jest zespół osób o zróżnicowanych kwalifikacjach, które wykazują gotowość do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych i doskonalenia pracy terapeutycznej. Zespół Ośrodka szczególny nacisk kładzie na stwarzanie pozytywnego klimatu pracy, atmosferę bezpieczeństwa i otwartości oraz pozytywny stosunek do Pacjenta i jego rodziny.