Na wizytę można umówić się osobiście lub telefonicznie:
32 271-84-42 wew. 108
32 278-11-99 wew. 108
Zapraszamy!
Profilaktyka
W ramach działalności profilaktycznej prowadzimy:
Szkolenia są prowadzone metodą warsztatowo-wykładowa w zakresie problematyki uzależnień, przemocy w rodzinie, komunikacji, negocjacji i inne. Tematyka szkoleń jest dostosowana do zgłaszanych potrzeb przez lokalne instytucje.
Program dofinansowany jest z budżetu Miasta Zabrze w ramach Programu Zdrowotnego.
Aktualne szkolenia umieszczane są na stronie www.opilu.pl w zakładce aktualności oraz pod numerem telefonu 32 278 11 99.
Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w każdy drugi piątek miesiąca, w godzinach od 12.00 do 14.00 stwarza możliwość uczniom szkół zabrzańskich (od poziomu podstawowego do ponad gimnazjalnego) skorzystanie z zajęć profilaktycznych w Ośrodku.
W trakcie spotkań uczniowie mają okazję, do zapoznania się z ofertą programową placówki, obejrzenia pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia terapeutyczne, jak również poznania specyfiki pracy oraz specyfiki problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci.
Spotkania te, mają na celu, zmniejszenie poziomu lęku przed zgłoszeniem się w przypadku zaistniałych problemów, ale także stworzenie okazji do skonfrontowania niekiedy stereotypowego myślenia nie tylko o samych placówkach terapeutycznych, ale także o osobach korzystających z ich pomocy. Dodatkowo w trakcie spotkań uczniowie mają okazję wzięcia udziału w warsztacie z wykorzystaniem alko- gogli, którego celem jest ukazanie negatywnego wpływu alkoholu na funkcje poznawcze, zwłaszcza w przypadku osób prowadzących pojazdy.
Program dofinansowany jest z budżetu Miasta Zabrze. w ramach Programu Zdrowotnego.
W celu zapisania się Dni Otwarte proszę kontaktować się pod numerem telefonu 32 278 11 99.
Program FreD jest projektem wczesnej interwencji wobec młodzieży w wieku 14-21 lat (w szczególnych przypadkach 13-25). Jego adresatami są osoby, które przyłapano na zażywaniu narkotyków lub piciu alkoholu, ale których sposób i częstotliwość używania substancji psychoaktywnych nie wskazuje jeszcze na występowanie uzależnienia. Program opracowano w Niemczech. Został on wdrożony w Polsce przez Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, w ramach współpracy z którym ma miejsce jego realizacja w Tarnogórskim Ośrodku Terapii Uzależnień, Profilaktyki i Pomocy Psychologicznej.
Program FreD ma charakter grupowy, co oznacza, że zajęcia odbywają się w niewielkich, liczących od 5 do 12 osób grupach. Obejmuje 8 godzin podzielonych na dwa lub trzy spotkania, prowadzone metodami interaktywnymi. Uczestnictwo w nim poprzedzone jest indywidualną rozmową wstępną, która służy przede wszystkim zapoznaniu się z zasadami i założeniami programu oraz podjęciu decyzji o udziale w spotkaniach. W przypadku osób niepełnoletnich na rozmowę zaproszeni są także rodzice. Na zakończenie wydawany jest certyfikat uczestnictwa.
W celu zapisania się na rozmowę wstępną lub uzyskania dodatkowych informacji o programie można kontaktować się pod numerem telefonu 608 289 332.
Więcej informacji o Programie na stronie Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii http://www.kbpn.gov.pl/portal?id=106315